Proces sprejemnja glukoze v celice zahteva sodelovanje hormona inzulina, ki ga proizvaja trebušna slinavka. Inzulin je ena najpomembnejših bioloških snovi za celični metabolizem. Njegova naloga je pripeljati glukozo iz krvnega obtoka v mišično, maščobno ali jetrno tkivo, kjer se lahko porabi kot gorivo. Zdrave celice so zelo občutljive na inzulin.
Težava nastane, ko so celice neprestano izpostavljene visokim ravnem inzulina, ki je posledica prekomernega vnašanja glukoze (večinoma zaradi prekomernega uživanja procesirane hrane, polne rafiniranega sladkorja). Celice se prilagodijo tako, da znanjšajo število receptorjev za inzulin in razvijejo odpornost na inzulin, kar jim omogoča, da ignorirjao inzulin v krvi in tako ne posrkajo glukoze iz krvi.
Trebušna slinavka reagira tako, da proizvede še več inzulina. Vedno večja koncentracija inzulina v krvi je potrebna, da bi se celice odzvale in sprejele glukozo. Ciklična težava lahko kulminira v sladkorno bolezen tipa 2. Ljudje s to boleznijo imajo visoko raven sladkorja v krvi, saj ga ne morejo transportirati v celice, kjer se lahko varno shrani kot zaloga energije. Povišan sladkor v krvi povzroča množico težav kot so slepota, vnetja, poškodbe živčevja, srčne bolezni in Alzheimerjev sindrom.
Inzulin je anabolični hormon, ki pospešuje rast, tvorbo in nalaganje maščob, in spodbuja vnetne procese. Vpliva tudi na druge hormone in ruši hormonsko ravnovesje. To še dodatno potiska telo v nezdrave in kaotične vzorce delovanja in hromi njegovo zmožnost povrniti normalen metabolizem.
Genetika ima zagotovo vpliv na to, ali bo oseba zbolela za sladkorno boleznijo in na kateri točki se bolezen sproži, ko celice ne morejo več tolerirati bombardiranja z glukozo. Naj omenimo še, da je sladkorna bolezen tipa 1 avtoimunska motnja, ki obsega le 5% vseh primerov diabetesa. Osebe s to boleznijo proizvajajo zelo malo inzulina, ker imunski sistemna napada celice v trebušni slinavki, ki inzulin proizvajajo. Zato je potrebno dnevno vbrizgavanje inzulina v kri. Za razliko od tipa 2, ki je običajno diagnosticiran pri odraslih, se tio 1 običajno pojavlja pri otrocih in najstnikih. Tip 2 je ozdravljiv s spremembo prehranskih navad in načina življenja, tip 1 pa je žal neozdravljiv. Vedno več je trditev, da imajo poleg genetike na sprožitev diabetesa tipa 1 velik vpliv tudi okoljski dejavniki.
Z zdravim prehranjevanjem in z vzgojo otrok v tej smeri lahko preprečimo veliko gorja sebi in svojim najbližjim.
Iz knjige Grain Brain, Davida Perlmutterja