Joga in razstrupljanje
Med razstrupljevalnim procesom se v telesu dogaja pravi vihar. Spremembam se ponavadi upiramo, in zdi, se, kot da se jim na začetku upre tudi telo. Prvih nekaj dni »strožjega« režima so organi izločanja zelo obremenjni in znaki kot so glavobol, zadah, utrujenost, zaprtje, ipd, kažejo na to, da so organi izločanja preobremenjeni. Če se razstrupljanja lotimo celovito, z dovolj hranili (presne zelene zelenjave in maščobami), ni nobene možnosti, da bi bili podhranjeni in šibki. Kar nekaj dni traja, da nas telo vzame resno, da se dokoplje do skrivnih in skrbno varovanih zalog energije. Joga pri tem pomaga. Spodbudi prebavni ogenj, olajša simptome »odvajanja« in nas zvečer nežno zaziblje v sanje.
Med razstrupljevalni procesom so najbolj obremenjeni organi prebave in izločanja, jetra, pljuča, ledvica, črevo, koža. Joga kot celovit sistem asan, dihalnih tehnik in drugih, naprednejših metod, je v prvi vrsti namenjena temu, da naše »vozilo«, torej naše telo, pripravi k optimalnemu delovanju. Z redno vadbo uravnovesimo telesne sisteme, spodbudimo notranje organe in na ta način pospešimo proces razstrupljanja. Jetra so naenkrat sposobna predelati več strupov, ledvice pospešeno izločajo urin, kapaciteta pljuč se poveča, čistejša kri in razbremenjen limfni sistem prineseta svežo energijo čisto do površine telesa, do kože, katere delovanje je spodbujeno, pore se očistijo in nato zožijo, znojnice postanejo pretočne... Največji organ izločanja, črevo, je hkrati tudi največji in najpomembnejši del našega imunskega sistema. Če skrbimo za črevo, od znotraj in od zunaj, se bo hvaležno odzvalo z redno, lahkotno prebavo, ki je ne spremljajo niti plini niti napihnjenost.
Joga je torej lahko učinkovita metoda pomoči na poti k bolj zdravemu telesu, večji življenjski energiji , hkrati pa je ravno proces razstrupljanja lahko dober motiv, da z redno vadbo izboljšamo kvaliteto svojega življenja tudi po končanem programu. Sveži in polni energije!
Kako lahko začnemo?
Restorativne asane
Adho mukha virasana, položaj otroka: sedemo na pete in položimo čelo na tla. Stegna razmaknemo in roki iztegnemo predse. Položaj globoko umirja in lajša morebitni glavobol, sprošča mišice vratu in napetosti v zgornjem delu hrbta.
Stoječe asane
tadasana urdhva hastasana: stojimo z nogama v širini bokov, teža je enakomerno razporejena po celih stopalih. Dvignemo roki, dlani sta obrnjeni druga proti drugi. Podaljšamo stranske dele trupa in ves čas razporejamo težo po celih stopalih. Roki sta čvrsti, komolci iztegnjeni. Asana deluje spodbudno, krepi ramenski obroč, zbistri um in požene kri po žilah. Širi prsni koš, krepi medrebrne mišice, krepi vse notranje organe. Lahko jo vadimo s hrbtom, naslonjenim na steno.
virabhadrasana 2, bojevniški položaj: stopimo močno narazen, prvo nogo obrnemo za 90 stopinj na ven, zadnjo le za kakih 10. Pazimo, da sta stopali v liniji, in sicer peta prvega stopala naj bo, če potegnemo navidezno črto, v sredini loka zadnjega stopala. Odročimo roki, naj bosta čvrsti in iztegnjeni. Trebuh je obrnjen naprej, koleno prednje noge gleda v smer prstov na nogi! Potem pokrčimo prvo koleno, tako da je stegno vzporedno s tlemi in pogledamo čez prste prve roke. Asana krepi in oblikuje mišice nog, odpira kolke, krepi roke, dviga samozavest in veča moč. Širi prsni koš in krepi vse mišice, ki sodelujejo pri dihanju.
Trikonasana, trikotnik: stopimo močno narazen, prvo nogo obrnemo za 90 stopinj na ven, zadnjo le za kakih 10. Pazimo, da sta stopali v liniji, in sicer peta prvega stopala naj bo, če potegnemo navidezno črto, v sredini loka zadnjega stopala. Odročimo roki, naj bosta čvrsti in iztegnjeni. Trebuh je obrnjen naprej, koleno prednje noge gleda v smer prstov na nogi! Potem se s trupom nagnemo nad prednjo nogo in roko naslonimo na golen ali stegno. Trup naj bo čimbolj raven. Položaj močno stimulira jetra.
Sedeči zasuki
bharadvajasana 1: sedimo na tleh in zložimo pokrčeni nogi tako, da je spodnja obrnjena s stopalom nazaj, zgornja pa s stopalom v strop. Kolena naj bodo na tleh in gledajo naprej. Zasukamo se stran od nog; v zasuk si pomagamo z rokami – vlečemo prvo stegno in se odrivamo od tal z zadnjo roko. Asana deluje poživljajoč ein razstrupljevalno. Stimulira ledvice. Ko smo v asani in so notranji organi stisnjeni, jih naš dih nežno masira. Ko se izvijemo iz položaja, se organi in žleze napolnijo s svežo krvjo in svežo energijo.
Inverzije
setu bandha sarvangasana, ležeča sveča: uležemo se na bolster ali nekaj zloženih dek, tako da so ramena na tleh, boki in noge pa na podpori. Odpremo prsni koš, roki poožimo na tla ob glavo. Asana stimulira žleze z notranjim izložanjem in ima vse učinke sveče. Pozitivno deluje na ščitnico, krepi mišice hrbta in nog. Zaradi restorativne narave te različice lahko v njej vztrajamo dlje.
viparita karani: uležemo se na tla, podložimo boke in dvignemo noge na steno. Asana stimulira ledvice in nadledvični žlezi, pravzaprav ju vsak dih v asani nežno masira. Sprosti se trebuh, črevo in notrnaji organi. Razbremeni se krvožilni sistem, še posebej srce, in limfni sistem.
Pranayama
Ujjayi 2: uležemo se v podprto šavasano (dvignemo prsni koš), popolnoma sprostimo telo in začnemo z opazovanjem diha. Opazimo vse neenakomernosti, dolžino, zven, toploto... Kot bi opazovali morje in valove, ki mehko oblivajo obalo. In potem začnemo dih gladiti, ga delati enakomernega. Pomembno je, da se vedno znova s pozornostjo vračamo k dihu. Nadalje začnemo podaljševati in nadzorovati izdih, pri tem uporabljamo mišice dihanja: prepono in medrebrne mišice. Najprej napolnimo prsni koš malce globlje kot ponavadi, a pri tem ne napenjamo niti ramen niti ne napihujemo trebuha. Nato počasi in sistmatično praznimo prsni koš, kot bi tekel pesek skozi ozko grlo peščene ure. Ves čas opazujemo zvok svojega diha. Po končanem izdihu sprostimo celo telo in dihamo normalno.
Podaljševanje izdiha globoko umirja telo in um, čisti dihalne poti in nas pripravi na sveže izzive. Ko obvaladamo to dihalno tehniko, se lotimo podaljševanja vdiha, zelo podobno. Zapomnimo si, da diha nikakor ne skušamo prisiliti k sodelovanju, ampak ga le nežno povabimo v telo in mu v telesu naredimo prostor (tako da uporabimo zavedanje o svojem telesu in mišice, ki pri dihanju sodelujejo). Med vsakim ciklom naredimo cikel ali dva normalnega diha, tako da ujamemo sapo in da ne preobremenimo živčnega sistema.
Foto Mateja Jordovič Potočnik in splet
Iyengar joga je v svetu najbolj priljuljen in razširjen stil joge. Poudarja natančno izvedbo asan, trdno vodstvo temeljito šolanih učiteljev, uporabo pripomočkov, kjer je to potrebno (ali če želimo poglobiti učinke in v asani vztrajati dlje). Vadba je inteligentna in izzivalna, tako fizično kot psihično.