Razstrupljanje in presna hrana
Encimi in hranila
- Metabolični encimi gradijo nove celice in popravljajo poškodovane celice v krvi, tkivih in organih.
- Prebavni encimi (večino tvori trebušna slinavka) so delovni konji organizma, ki razgradijo zaužito hrano na majhne delce, ki se lahko pretvorijo v energijo v telesu. Proces se začne že v ustih, kjer encim, imenovan amilaza, prične razgradnjo hrane. Kot dobro uigran tim inženirjev različni encimi nadaljujejo z razgradnjo hrane v želodcu in črevesju. Razgradnja hrane je bistveni del pretvorbe hrane v energijo, ki podpira celotno telo. Brez encimov bi dobesedno umrli od sestradanosti pri polno obloženi mizi.
- Tretja skupina encimov so tisti, ki se nahajajo v hrani, ki jo uživamo. Mnogi presnojedci zagovarjajo stališče, da lahko encimi, ki so prisotni v presni hrani, opravljajo vlogo prebavnih encimov v prebavnem traktu. Na ta način naj bi telo varčevalo z energijo, potrebno za tvorbo lastnih prebavnih encimov. Pri kuhanju se encimi v hrani uničijo, zato naj bi bila kuhana hrana težje prebavljiva kot presna. Znanost ne potrjuje tega stališča, saj se encimi, ki jih vnašamo s presno hrano razgradijo že v želodcu, zato ne morejo vplivati na prebavo.
Presno in kuhano
Sedaj pridemo do povezave z encimi: Encimi svoje naloge opravljajo v sodelovanju s kofaktorji. Če so kofaktorji organskega izvora, jih imenujemo koencimi. Koencimi so relativno majhne molekule v primerjavi z beljakovinskim delom encima. Koencimi predstavljajo aktivni del encima, brez njih encim ne more delovati. Mnogi koencimi so vitamini ali pa so pridobljeni iz vitaminov. Vitamini B kompleksa (B1, B2, B3, B5, B6, B9, B12), vitamin C, H in K omogočajo delovanje mnogih encimov. Kot sem že omenila, visoke temperature, ki so prisotne pri toplotni obdelavi živil, v precejšnjem odstotku uničijo nekatere izmed omenjenih vitaminov, kar otežuje delovanje prebavnih encimov, saj ti brez koencimov ne morejo delovati. Ker pa so prebavni encimi odgovorni za pretvorbo zaužite hrane v energijo, ki je na voljo vsemu telesu, se lahko zgodi, da smo kljub velikim količinam zaužite hrane, podhranjeni, izčrpani in brez energije. Seznam znakov, ki se lahko pojavijo ob pomanjkanju omenjenih vitamonov je zelo dolg. Nekateri med njimi so: moteno delovanje živčnega sistema, vzdražljivost, anksioznost, nemir, depresija, motnje spanja, glavoboli, utrujenost, moteno delovanje prebavnega sistema, zmanjšana tvorba rdečih krvničk, počasno celjenje ran, anemija, slabost, spremembe na koži, dermatitis, izpadanje las, vnete dlesni, konjuktivis, boleči in otrdeli sklepi in spodnji del telesa itn.
Kaj pa se zgodi z velikimi količinami zaužite hrane, ki je telo ne more pretvoriti v energijo? Brez ustreznega delovanja encimov se neprebavljene beljakovine, maščobe in ogljikovi hidrati nabirajo v debelem črevesu, v katerega ob razkroju izločajo strupene snovi, ki so nato v določeni meri posrkane v krvni obtok.
Industrijska hrana
Vse omenjeno pospešuje proces staranja, saj zavira naravno sposobnost celic, da se znebijo poškodovanih beljakovin in maščob. Zmanjšano delovanje prebavnih encimov onemogoča deaktivacijo prostih radikalov, ki poškodujejo zdrave celice, kar še posebej prizadane živčne in možganske celice.
Presna hrana kot del vsakdanje prehrane
Presno prehranjevanje je najbolj optimalen način, da se razstrupimo, saj za razliko od drugih razstrupljevalnih diet ne ponuja enoličnega načina prehrane (npr.razstrupljanje z limono), ki lahko že tako izčrpano telo popelje v še večje pomanjkanje hranil. Ravno tako ne vključuje kuhane hrane, ki se težje in počasneje prebavlja, in tako nudi telesu najhitrejši in najlažji način za regeneracijo. Pomembno je, da naša vsakdanja prehrana vsebuje veliko presne zelene listnate zelenjave (špinača, ohrovt, cikorija, rukola, motovilec, blitva, listi brokolija in cvetače, listi redkvic, zelišča…), ki še dodatno uravnava pH krvi. Presno prehrano je tudi po zaključenem razstrupljanju priporočljivo v čimvečji meri vključiti v vsakdanjo prehrano, seveda ob poznavanju in upoštevanju pravilnega kombiniranja živil. Ne glede na to, ali boste hrano kuhali ali jedli presno, pa se priporoča uživanje polnovrednih, čimmanj predelanih živil.